Dzisiejszy warsztat rozpoczynamy „Pompejami”- zabawa tak podoba się nam wszystkim, że chyba stanie się naszą tradycją na „dzień dobry” (tak szaro za oknem, że może jednak „dobry wieczór”). Pamiętacie „Pompeje” z naszego poprzedniego warsztatu?
Po kilku scenkach odegranych przez dwie grupy np. „napad na bank”, „kuchenne rewolucje”, „piątkowa społeczność w MOS”, przygotowujemy scenkę dla naszych Prowadzących, a niech się trochę pogłowią. Nie mają z nami łatwo, lecz nie poddają się i w końcu z wielkim trudem odgadują.
Rozluźnieni, rozbawieni przechodzimy do właściwej części naszego dzisiejszego spotkania. Dobieramy się w trzy grupy, losujemy po jednej przygotowanej karteczce. Na kartkach mamy krótką charakterystykę kilku głównych postaci ze znanych bajek: Shrek, Star Wars, Madagaskar oraz opis jednej sceny z poszczególnej bajki. Z poleceniem przygotowania własnej wersji i interpretacji sceny, odegranej przez pryzmat odczuć bohaterów ruszamy do pracy. Ta część zajęć już tradycyjnie trwa, trwa, trwa… Dyskusje i interpretacje, nagłe zmiany punktów widzenia, nieporozumienia i porozumienia. Tak tworzy się tylko dzieła.
Z poczuciem, że można by pracować jeszcze długo, wracamy do Sali i odgrywamy.
Pierwszy Star Wars – brawurowo a w drugiej części refleksyjnie. Omawiamy odczucia Lucka, Lorda Vadera i Imperatora, przyglądamy się, co było trudne dla tych postaci, jak z ich strony wyglądała sytuacja. Trudna, zawiła sprawa. Dyskutujemy…
Następnie Shrek i trudne myśli zranionych głównych bohaterów, niezrozumienie, niedomówienie, uprzedzenie – jest, o czym dyskutować. Przyglądamy się jak coś z pozoru prostego ma w sobie tyle sprzeczności i zagmatwania. Brawo Dziewczyny!
Ostatnia grupa to Madagaskar. Silne emocje, chwilowa dezorganizacja, napięcie, …ale jest! Zagrane brawurowo i z rozmachem! Przychodzą myśli przy rozmowie po obejrzeniu sceny o „odmienności kultur”, trudnym zbitku tęsknoty i zawodu, radości i zarazem smutku. Dyskusja, przykłady, odniesienia. Niby bajki a…..
Rozmawiamy jeszcze długo, o tym, co łączy postaci, co łączy tzw. „ciemne charaktery”, jak być może z ich perspektywy wyglądają sytuacje. Nie jest już łatwo definitywnie kogoś z nich potępić, ta złożoność sytuacji trochę przeraża…
Wyraźnie zmęczeni robimy przerwę. Po przerwie siadamy w kręgu i rozluźniamy się zabawą ,,Las tropikalny”, naśladujemy gesty i tempo pana Maćka. Wyciszenie, spokój, uwaga, skupienie …
Zmieniamy pomieszczenie – pracownia plastyczna. Z nową, inną energią przelewamy na papier doświadczenia z odgrywanych scenek, każdy to, co sam uważa za istotne. Powstają piękne ilustracje!
Na dziś kończymy, bo już bardzo późno.
Zapraszamy 24 listopada na kolejny warsztat !
Projekt „Kalejdoskop” realizowany jest Przez Fundację Mederi w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” finansowanego z Funduszy EOG