Rozwiąż zamiast przecinać
W szkole ma się przyjaciół, ale także wrogów. Codziennie dochodzi do wielu konfliktów, sporów i kłótni, którym towarzyszą silne emocje. Jak rozwiązywać takie sytuacje bez uciekania się do przemocy? Jak znaleźć porozumienie bez wydawania krzywdzących wyroków? Jak przełamać złość, wstyd i poczucie krzywdy?
Trudno wyobrazić sobie miejsce w którym ludzie spotykają się, rozmawiają, współpracują i nie dochodzi tam do konfliktów. Nieporozumienia, kłótnie zdarzają się każdemu z nas. Niektórzy potrafią pokojowo rozwiązywać spory. Dzięki rozmowie, umiejętności słuchania innych, uwzględniania ich potrzeb i interesów znajdują rozwiązania, które wszystkim pasują. W takim przypadku konflikt może być czymś bardzo pożytecznym, bo daje impuls do zmiany na lepsze.
jednak nie wszyscy potrafią sobie radzić w sytuacji konfliktu. Niektórym ciężko jest opanować złość, a w złości łatwo jest wyrządzić komuś krzywdę. Jeżeli druga strona odpowie tym samym, często wpadamy w spiralę krzywdzących zachować, a konflikt narasta.
Rozwiązywanie konfliktów to sztuka, której można się nauczyć. Zapewne trochę zależy to od charakteru i wrodzonych predyspozycji, ale każdy może doskonalić swoje umiejętności rozmowy, poszerzać wiedzę na temat przyczyn i sposobów rozwiązywania sporów.
W szkole często dochodzi do kłótni, przepychanek czy bójek. Młody człowiek powinien mieć możliwość nauczyć się rozwiązywać swoje problemy samodzielnie (ale bez przemocy), a dorośli powinni mu w tym pomóc. Jednak dorośli często próbują rozstrzygnąć spór pomiędzy uczniami narzucając własne rozwiązanie. Choć dorosłemu wydaje się, że jego pomysł jest najlepszy dla wszystkich, to wyroki takie często budzą zastrzeżenia uczniów. Ktoś czuje się niezrozumiany i pokrzywdzony lub osądzony niesprawiedliwie. I tak dorosły zamiast konflikt rozwiązać dodatkowo go podsyca.
To, czy konflikt uda się rozwiązać czy nie zależy jeszcze od wielu czynników. Większość konfliktów udaje się rozwiązać. A nawet jeśli zdarzają się sytuacje beznadziejne i nierozwiązywalne, to zawsze warto spróbować. Warto wiedzieć, że istnieją sposoby, techniki i procedury pomagające ludziom w wychodzeniu z trudnych sytuacji, a wokół nas są osoby i instytucje, które mogą nam skutecznie pomóc.
Czym jest mediacja i czy jest możliwa w szkole – zobaczcie sami!
Materiał pochodzi z portalu Strefa Młodych, prowadzonego przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka: www.strefamlodych.pl
Dziękujemy za możliwość udostępnienia.