“Przyjemnie było zobaczyć tak dużo zadowolonych młodych ludzi” tymi słowami podsumowała Pani Maria Holzer – dyrektor Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży Wielki Finał Projektu Antydyskryminacyjnego „Kalejdoskop”.
Drodzy, dziękujemy Wam za przybycie. Było bardzo kolorowo, energetycznie i niezwykle wzruszająco. Wzruszająco było zobaczyć Was wszystkich: partnerów, opiekunów, trenerów i najważniejsze osoby w projekcie, młodzież z trzech Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii: “Jędruś”, MOS nr 8 z Radości i “Kąt”.
Wspólnie zrealizowaliśmy przez 10 miesięcy 60 godzin warsztatów dotyczących tolerancji, dyskryminacji, mowy nienawiści, rozwiązywania konfliktów bez przemocy i praw człowieka. Korzystając z różnorodnych środków ekspresji: sitodruku, fotografii, umiejętności dziennikarskich, teatralnych i plastycznych poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: Czy jesteśmy wobec siebie tolerancyjni? Jak reagować na przejawy dyskryminacji? Jak rozwiązywać konflikty bez przemocy? Czym są prawa człowieka? Poprzez różne działania artystyczne pokazywaliśmy, że dialog pomimo dzielących nas różnic jest możliwy i wskazywaliśmy różne drogi do jego nawiązania. Satysfakcja, powód do dumy i radość ze wspólnego tworzenia te uczucia towarzyszyły nam przez wspólnie spędzone 10 miesięcy. Dziękujemy naszym partnerom: opiekunowi projektu i dyrektorowi Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży Marii Holzer, Elżbiecie Czyż z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka sprawującej nadzór merytoryczny i Danucie Kuroń z Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia. Czułbym się nieswojo nie wspominając o osobie bez której nie powstałby “Kalejdoskop” a nam nie dane byłoby wspólnie tworzyć, Anna Staszewska – koordynatorka, motywująca i inspirująca, kobieta orkiestra do ostatniej chwili trzymająca rękę “na pulsie”.
Ale chwila, żadne słowa nie opiszą atmosfery tego wydarzenia lepiej niż mogą to pokazać fotografie. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej relacji z Wielkiego Finału.