Kolejny niepowtarzalny warsztat dotyczący praw dziecka już za nami. Tym razem gościła nas Pani Elżbieta Czyż w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Dlaczego niepowtarzalny? Bo rzadko zdarza się tak, że każdy chce zabrać głos i musimy czekać na swoją kolej, że każda odpowiedź jest dobra i stajemy się coraz bardziej odważni w wyrażaniu tego co naprawdę myślimy. Miałem wrażenie, że nie było momentów znudzenia a twórcza energia rosła wraz z upływem czasu.
Co robiliśmy i o czym rozmawialiśmy?
Przywieźliśmy ze sobą rysunki przedstawiające te prawa dziecka, które są dla nas najważniejsze: prawo do prywatności, nauki, informacji, miłości, prawo do wychowania się w rodzinie, zgody, prawo do życia. Nasze prace stały się okazją do dyskusji czy wszystkie wymienione prawa są prawami dziecka czy też czasem po prostu naszymi potrzebami. Czy mamy prawo do nauki czy obowiązek? Czy prawo do prywatności oznacza, że zawsze można mieć swoje tajemnice? Czy można czytać naszą korespondencję? Czy prawo grania na komputerze jest prawem dziecka? Pytania powstawały i staraliśmy się wspólnie nad nimi zastanawiać.
Opowiadaliśmy również Pani Elżbiecie o tym co my robiliśmy w ramach projektu Kalejdoskop. Wspominaliśmy o robieniu lampionów, koszulek metodą sitodruku, masek z różnymi uczuciami i przygotowywaliśmy potrawy z różnych kultur. Dzięki tym plastycznym środkom staraliśmy się wyrazić czym są prawa dziecka.
Bardzo zaciekawiła nas sama Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Niezliczona ilość pokoi położonych na czterech piętrach i wielu pracowników często pochodzących z obcych krajów. Czym oni się zajmują? Skąd pochodzą? odpowiedzi na te pytania poszukiwaliśmy zwiedzając Fundacje i osobiście rozmawiając ze spotkanymi osobami.
W pierwszym pomieszczeniu poznaliśmy Pana Lenura Kerymova. Jest Tatarem i zajmuje się problematyką Krymu i Ukrainy. Pokazywał nam na mapie, skąd pochodzi i gdzie jest jego ojczyzna. Otrzymaliśmy również krótką lekcję języka tatarskiego. Dzień dobry, dom, człowiek – czy wiecie jak wymawia się w języku tatarskim? Jeśli nie to zapraszamy Was do wysłuchania naszej radiowej relacji.
Z kolei Pani Agnieszka zajmująca się Gruzją i Białorusią. Opowiadała nam o swojej pracy dotyczącej tych krajów i nauczyła nas kilka słów po gruzińsku.
Nasze zwiedzanie zakończyliśmy w pokoju, gdzie znajdują się filmy, które były wyświetlane w ramach Festiwalu WATCH DOCS dotyczącego praw człowieka. Co roku twórcy przesyłają 1500 filmów, które pracownicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oglądają i wybierają najlepsze dla festiwalowej widowni.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka to miejsce inspirujące i ciekawe. Dziękujemy za twórczą atmosferę.
Projekt „Kalejdoskop” realizowany jest Przez Fundację Mederi w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” finansowanego z Funduszy EOG